ČEZ ESCO podpoří ReBarboru, první trvale udržitelný festival v Česku

Unikátní festival v areálu bývalé šachty Barbora mezi Havířovem a Karvinou, jehož organizátoři slibují minimalizovat zatížení životního prostředí, podpoří také společnost ČEZ ESCO, lídr v oblasti efektivních, úsporných a ekologicky šetrných energetických řešení. Organizátoři festivalu slibují divákům nejen skvělé koncerty Richarda Müllera nebo kapel Horkýže Slíže či Mńága a Žďorp, ale také bezobalový provoz, využívání energie z obnovitelných zdrojů nebo čistou dopravu.

„Podpořit festival, který má podobné vize jako naše firma, pro mne byla jasná volba. Navíc v regionu, kde jsme díky našim energeticky úsporným projektům pomohli firmám a městům ušetřit jen vloni téměř 50 milionů korun, v přepočtu dopadu na životní prostředí šlo o snížení emisí CO2 o 10 500 tun,“ řekl Kamil Čermák, předseda představenstva ČEZ ESCO.

„Chceme v praxi vyzkoušet co nejvíce věcí, které v našem oboru pořádání kulturních, společenských a hromadných akcí sníží dopad na životní prostředí. Můžeme inspirovat i další organizátory, kteří by s nimi mohli v budoucnu pracovat," doplnil za pořadatele Matěj Ostárek s tím, že v rámci festivalu se připravuje i diskusní fórum s tématy spojenými se zaměřením festivalu. „Na neveřejnou část jsme pozvali kolegy ze všech koutů republiky, kteří pořádají nejznámější kulturní akce u nás, a budou si moci všechny námi testované záležitosti vyzkoušet," doplnil Matěj Ostárek.


Trvale udržitelný festival

Festival bude zaměřený na bezobalový provoz, minimalizaci odpadu a jeho další využití. Organizátoři počítají s využíváním kompletního sortimentu vratných kelímků na všechny nápoje, úplně poprvé se budou dokonce používat vratné panáky na tvrdý alkohol. Vratné a omyvatelné budou i všechny nádoby, které budou používat prodejci jídel. Velmi důležitým prvkem udržitelného festivalu bude i testování využití vodíkového agregátu na výrobu elektřiny. Organizátoři budou také pro snížení zatížení životního prostředí využívat čistou dopravu.

Významným partnerem festivalu je Moravskoslezský kraj, který v rámci transformace regionu připravuje mimo jiné proměnu krajiny poznamenané těžbou černého uhlí. „Využití objektů, které nám zbyly po ukončení hornické činnosti, je velké téma. Kultura do těchto prostor podle mého názoru určitě patří. Pohornickou krajinu chceme vrátit lidem, jedním z připravovaných strategických projektů je takzvaný POHO park, v jehož rámci by se měl zrekonstruovat a v důležité kulturně-společenské centrum proměnit bývalý Důl Gabriela. Takže rozhodně vítáme aktivity, které už teď mají na toto území upozornit. Jsem také nadšený, že opět budeme inovačním lídrem, tentokrát v oblasti kultury. Festival reBarbora totiž bude jasnou ukázkou, jak by měly vypadat moderní festivaly 21. století. To je důvod, proč kraj tento festival významně finančně podpořil," prozradil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad festivalem převzal záštitu.

Festival se uskuteční 27. a 28. května, další informace na webu:

reBarbora Open Music - trvale udržitelná zábava | Rebarbora Open Music (rebarboramusic.cz)





VSTUP DO DISKUZE