Moravskoslezský kraj mírně pod průměrem ve stavební aktivitě, budoucí plány ale výrazně zaostávají

Více než 34,3 % obyvatel Moravskoslezského kraje v posledních třech letech stavělo, přestavovalo nebo rekonstruovalo. To je o 1,10 % méně než celorepublikový průměr. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos, realizovaného pro výrobce izolačních materiálů Austrotherm. Přestavovat nebo rekonstruovat zde plánuje 24,5 % obyvatel, což je o 6,40 % méně než průměr ČR.

Lidé při výběru stavebních materiálů kladou největší důraz na kvalitu. Pro více než 90 % respondentů nového průzkumu je to důležitější kritérium než cena. Foto: Austrotherm

„Moravskoslezský kraj patří k oblastem, kde byla stavební aktivita v posledních letech relativně stabilní, ale do budoucna je patrný výraznější pokles plánů na výstavbu či rekonstrukce. Pro zájemce o stavební projekty je však právě teď ideální doba – ceny stavebních materiálů jsou aktuálně na nejnižších hodnotách za poslední tři roky,“ říká Martin Trešl, ředitel a jednatel společnosti Austrotherm.

Rozdíly mezi regiony jsou značné

Mezi jednotlivými kraji jsou značné rozdíly v tom, jak často lidé staví nebo rekonstruují. Nejvíce staveb a rekonstrukcí proběhlo v posledních třech letech v Pardubickém kraji, kde tuto činnost uvedlo 44,6 % obyvatel. Naopak nejméně stavebních úprav bylo v Praze, kde stavělo nebo rekonstruovalo pouze 23,2 % respondentů, což je nejnižší hodnota v rámci ČR.

Tyto rozdíly mohou být ovlivněny nejen dostupností stavebních materiálů a služeb, ale také rozdílnými náklady na výstavbu a zlepšení energetické efektivity budov. V některých regionech se více investuje do modernizace stávající zástavby, zatímco v jiných převládá výstavba nových domů.

Lidé při výběru stavebních materiálů kladou největší důraz na kvalitu – pro více než 90 % respondentů je to nejdůležitější kritérium. Zároveň ale většina dotázaných vnímá ceny stavebních materiálů jako příliš vysoké. Realita je ovšem jiná – ceny některých klíčových stavebních materiálů jsou nyní nejnižší za poslední tři roky.

Při výběru izolačních materiálů však Češi stále tápou – více než 80 % lidí přiznává, že se v izolacích nevyznají a spoléhají na doporučení odborníků či známých. „Správná izolace může snížit náklady na vytápění až o 50 %, což je investice, která se vrátí během několika let. Moderní řešení, jako je například Austrotherm Resolution umožňuje použít tenčí vrstvu izolantu a zároveň zachovává maximální tepelněizolační vlastnosti,“ dodává Trešl.







VSTUP DO DISKUZE