„Více investujeme do nových digitálních technologií, které nám umožní lépe provozovat měnící se distribuční prostředí. Přecházíme na systém založený na interní digitalizaci i řízení procesů. To ocení jistě všichni zákazníci, kteří požadují rychlejší přístup k datům. Distribuční síť je zároveň potřeba co nejdříve připravit na rostoucí požadavky připojování obnovitelných zdrojů, nárůst elektromobility i akumulace. Pokračujeme také v rozvoji optické infrastruktury podporující decentrální energetiku,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.
Na Moravě patří mezi největší investiční akce letos zahájená výstavba nové transformační stanice 110/22 kV v Uničově za více než 175 mil. Kč, která zahrnuje také vybudování nového napájecího vedení 110 kV pro transformační stanici Uničov společně s instalací kombinovaného zemního lana. Modernizací prochází také transformační stanice ve Vsetíně a v Lískovci na Frýdecko-Místecku, zcela nová transformační stanice se buduje v Dolním Benešově na Opavsku.
Investice míří také do dálkově ovládaných prvků a prvků monitoringu distribuční soustavy a do systému pro řízení a regulaci napětí. Díky instalaci měření v distribučních stanicích (DTS) bude zajištěn přístup detailním informacím o zatížení sítí. Společně se zvýšením počtu dálkově ovládaných DTS to umožní distributorovi lépe řídit toky elektrické energie a umožní rychlejší identifikaci poruch a následnou obnovu napájení. Nemalé prostředky jsou vynakládané i na IT technologie, které zrychlí a zefektivní komunikaci se zákazníkem a zjednoduší i procesy uvnitř společnosti. Investice směřují dále do rozvoje chytrých elektroměrů (AMM) – společnost ČEZ Distribuce instaluje během let 2024-2027 cca 800 tisíc chytrých elektroměrů v místech se spotřebou nad 6 MWh pokrývající 80 % spotřeby koncových zákazníků.
ČEZ Distribuce investuje v letech 2020–2025 do zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny přes 83 miliard korun. Investice začínají postupně měnit podobu distribučního prostředí a reagují na rostoucí potřebu rychlejšího přístupu k informacím. O slovo se hlásí moderní technologie, které pronikají do všech částí rozvodných sítí. Více je čtvrtina naplánovaných prostředků, tedy přes 23 miliard korun, míří do digitálních technologií.