Elektromobilita v Česku zrychluje. U bezemisních pump ČEZ v Moravskoslezském kraji načerpaly elektromobily loni o 36 % energie více, počet stojanů vzrostl o 42 %

Pandemii i krizi na energetických a dodavatelských trzích navzdory rostly loni odběry u veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily v České republice. Řidiči u zelených stojanů největší české sítě načerpali celkem více než 3,5 milionu kWh certifikované bezemisní elektřiny. Hustá mapa bodů od Mariánských Lázní po Třinec srovnatelná s pokrytím větších řetězců klasických čerpacích stanic se loni rozrostla o dosud rekordních 110 stojanů. Síť roste díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF), z prostředků přidělovaných Operačním programem Doprava i z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ.

Počet stojanů v MSK vloni vzrostl o 42 procent mimo jiné díky šesti novým stojanům v areálu Outlet Arena Moravia v Ostravě

Počet stojanů v síti vyšší o 41 %, růst odebrané ekologické elektřiny o 44 %. To je vysvědčení za rok 2021 pro největší českou síť veřejných dobíjecích stanic sloužící elektromobilům. Oproti 2,44 milionu kWh v roce 2020 jde o dramatické zvýšení, o které se rovným dílem zasloužilo jak výrazné rozšíření sítě, tak pokračující boom elektrických aut v Česku. Těch čistě elektrických loni na českých silnicích podruhé za sebou přibylo více než 3 tisíce. Řidiči e-aut loni u stanic ČEZ zastavili k „tankování“ více než 230tisíckrát. Načerpali přitom energii, která by až po okraj naplnila baterie 97 878 elektromobilů střední třídy s kapacitou baterie 36 kWh nebo pro cestu flotily 587 e-aut kolem světa.

V Moravskoslezském kraji ČEZ aktuálně provozuje 47 veřejných dobíjecích stanic (z toho 32 rychlodobíjecích). Kromě krajské metropole Ostravy jsou také Bohumíně, Českém Těšíně, Frýdku-Místku, Karviné, Opavě, Třinci a na dalších místech. Loni řidiči e-aut na těchto stanicích odebrali celkem 151 775 kWh ekologické energie, tj. palivo pro 4215 plně nabitých elektromobilů střední třídy nebo dost energie pro 25 e-aut na cestu kolem světa).

V roce 2020, na jehož konci ČEZ provozoval v Moravskoslezském kraji 33 stojanů, řidiči odebrali celkem 111 092 kWh. Meziročně tak odběry na stojanech ČEZ v Moravskoslezském kraji vzrostly o více než 36 %.

„Vedle pandemických omezení bylo pro nás loni hlavní překážkou dění na světových trzích, které znamenalo zdražování některých materiálů a technologií nebo prodlužování dodacích lhůt. Přesto se díky úsilí našich specialistů, infrastrukturních partnerů a také přeci jen pružnějšímu schvalovacímu prostředí podařilo poprvé dát do služeb řidičům více než 100 nových stanic za rok. Letošním úkolem je udržet toto tempo, pokračovat v loni zahájené výstavbě ultrarychlých stanic schopných významně zkrátit časy dobíjení a nabídnout služby velkých hubů. Jen místa se třemi a více stojany totiž dnes v nejvytíženějších místech zvládnou pokrýt rychle rostoucí poptávku,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Řidičům garantuje ČEZ u většiny svých stojanů odběr skutečně bezemisní energie – a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE. Rychlodobíjecí stanice o výkonu 50 kW dnes tvoří 80 % sítě a umožňují v jednu chvíli dobíjení dvou elektromobilů. Kromě toho začal ČEZ loni stavět stanice o výkonech od 150 do 180 kW umožňující výrazně snížit dobu čerpání energie. Pět těchto nových stojanů funguje u dálnice D1.


Zajímavosti od dobíječek v Moravskoslezském kraji

  • hitparádě stanic podle odběrů dominovaly stojany v ostravských lokalitách Autolaros Speed, Kaufland Výškovická a Kaufland Mariánské Hory
  • nahoru šel celkový počet dobíjení: zatímco v roce 2020 byly stojany ČEZ v permanenci 8 648krát, loni to bylo v 11 264 případech
  • průměr energie načerpané při jednom dobití postupně vystoupal z 12,8 kWh v roce 2020 na loňských 13,5 kWh





VSTUP DO DISKUZE