ČEZ představil starostům své plány na ozelenění moravskoslezské energetiky i možnosti, jak mohou obce ušetřit

Zástupci nejvýznamnějších firem Skupiny ČEZ představili více než stovce moravskoslezských starostů, místostarostů a městských energetiků své plány do dalších let. Mezi hlavní témata patřil malý modulární reaktor, který by mohl nahradit uhelné bloky dětmarovické elektrárny, budování větrných parků a fotovoltaických elektráren mimo jiné na Opavsku a Bruntálsku nebo digitalizace distribuční sítě. Řešily se také ceny elektřiny a úsporné programy, které ČEZ městům a obcím nabízí, především výstavba veřejného osvětlení nebo fotovoltaiky bez nutnosti vstupních nákladů na investice.

„Zájem starostů mě potěšil, přijelo jich opravdu hodně. Moravskoslezský kraj je pro celou Skupinu ČEZ důležitý v souvislosti s dekarbonizací energetiky a s přechodem k ekologičtějším zdrojům. Odchod od uhlí souvisí s hledáním nových příležitostí, jak naši energetiku ozelenit. V regionu připravujeme velké fotovoltaické elektrárny a větrné parky, v Dětmarovicích máme v plánu vybudovat malý modulární reaktor. Současně s tím musíme vyřešit zachování systémů centrálního zásobování teplem, které jsou pro mnohá města zásadní, a zároveň nabízíme městům a obcím úsporné programy, například v oblasti veřejného osvětlení nebo zmíněné dodávky tepla pro obyvatele. Chceme být dobrými sousedy a starostové jsou tou nejlepší spojkou s místními lidmi, abychom je mohli o našich záměrech informovat,“ vysvětlil smysl setkání generální ředitel a předseda představenstva společností ČEZ Energo a Envez Martin Václavek.

„Byla to opravdu přínosná akce, a to neříkám jen za sebe, ale i za mnoho kolegů z dalších obcí. Během tří hodin jsme získali přehled nejen o nabídce Skupiny ČEZ a záměrech firmy v Moravskoslezském kraji, ale také o trendech v české energetice,“ zhodnotil setkání Jiří Myšinský, starosta Nošovic, kde ČEZ Distribuce provozuje velkou rozvodnu.

Skupina ČEZ má v Moravskoslezském kraji rozsáhlé plány. V Ostravě–Vítkovicích staví největší akumulátor v Česku s výkonem bateriového úložiště přes 10 MW, který pomůže stabilizovat českou energetickou soustavu. V Dětmarovicích nahradí dosluhující černouhelnou elektrárnu novými nízkoemisní zdroji pro zajištění dodávek tepla obyvatelům Orlové a Bohumína a zvažuje tam i několik dalších projektů včetně malého modulárního reaktoru. V celém regionu chystají energetici vhodné plochy na výstavbu fotovoltaických elektráren. Na Bruntálsku a Opavsku by mohly vzniknout i větrné parky, jeden z nich například v obci Zátor u Krnova, kde už se ČEZ s obcí dohodl na záměru vybudovat větrnou elektrárnu o výkonu zhruba 20 MW čítající asi pět turbín. Další plány má ČEZ v Havířově, kde se podílí na ozelenění městské energetiky a připravuje projekt na modernizaci teplárenství.

Kromě těchto aktivit starosty zajímaly také EPC projekty, tedy projekty energetických úspor se zárukou od společnosti ČEZ ESCO, a možnost vybudování fotovoltaické elektrárny nebo veřejného osvětlení bez vstupních investic. O programy Osvětlení za korunu a Fotovoltaika za korunu je stále větší zájem zejména mezi menšími obcemi, jejichž starostové musí vzhledem k současné ekonomické situaci obracet každou korunu dvakrát.
VSTUP DO DISKUZE